Перший урок на тему:
Моя Україна незалежна
і вільна, я з нею
пов’язую долю свою
1 клас
Учитель: Ковтун Олена Василівна
Тема: Моя Україна незалежна і вільна, я з нею пов’язую долю свою.
Мета: Закріплювати знання дітей про свій рідний край, розширювати знання про
красу і силу рідної мови, формувати почуття любові до рідної землі, до міста,
де народилися і зростають, розвивати прагнення досконало володіти рідною
мовою, виховувати почуття любові до художнього слова, до рідної мови, до
нашої неньки – України, гордості за неї.
Хід уроку
1. Привітання першокласників. Знайомство з дітьми.
Учитель: Любі першокласники! Сьогодні знаменний день у вашому житті. Ви стали школярами – вступили до чудової Країни Знань. Я, ваша перша вчителька, поведу вас його стежками. Вірними помічниками у цій подорожі стануть підручники і найперша книга, за допомогою якої ви навчитесь читати, Буквар. З ним ви дізнаєтесь багато цікавого про землю, на якій ми живемо, про історію і природу рідного краю, традиції, звичаї нашого народу, навчитесь правильно розмовляти українською мовою.
- З далекого краю,
З далеких світів
Журавлик на крилах
Додому летів.
Минав океани,
Ліси і моря,
Вдивлявсь крізь тумани:
- Чия це земля?
Чиї це долини,
Чиї це луги,
Чию це калину
Гойдають вітри?
Впізнав Батьківщину:
- Моя це земля,
Моє тут гніздечко
І мова моя!
- Як називається наша земля? ( Україна)
1 учень Шумлять дніпровські води сині,
Підняв Дніпро хвилі свої…
Ми живемо на Україні,
Ми дуже любимо її.
Учитель: Ми живемо в прекрасній країні, що зветься Україною. Усі ми – і ви, і я
- нащадки мужнього, працьовитого і волелюбного українського народу. У слові Україна є щось святе. Рідна земля, батьківська хата, сині ріки, зелені гаї, земля батьків, споконвічний отчий край, Вітчизна – все це вміщується в одному слові – Україна.
2 учень Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво – луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як тато і мама, одна!
Учитель: Наша Україна – дивовижно багатий край! Це високі Карпатські гори з бурхливими річками і неосяжні південні степи, могутній Дніпро та тихі річки Дунай, Буг, Ворскла, Донець. Це безмежні ліси Полісся і теплі води Чорного і Азовського морів… Не можна перелічити всі багатства нашої України, словами передати її мальовничу красу.
3 учень Струмок серед гаю, мов стрічечка,
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, маюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україна моя!
Учитель: Діти, 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення України самостійною демократичною державою. В цьому році ми святкували 18 років незалежності нашої Вітчизни. Україна має свої державні символи: Герб, Прапор, Гімн, які уособлюють історію України.
Гімн – головна пісня України. Ви чули його на святі Першого Дзвоника. Як треба поводити себе під час виконання Гімну? Якого кольору Прапор? Що символізують кольори на Прапорі нашої держави?
4 учень Пильно все учити буду,
Щоб всі люди мене любили,
Щоб про мій народ питали,
Україну шанували!
2.Фізкультхвилинка
Вчитель називає ім’я хлопчика, встають всі хлопчики, якщо учитель називає ім’я дівчинки, встають всі дівчата. ( гра проводиться декілька раз.)
3.Учитель: Любі діти, зараз вас чекає сюрприз від казкових героїв, з якими ви познайомились на лінійці Першого Дзвоника. Вони підготували вам загадки.
1. Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться – кожен скривиться.( сонце )
2. У двох матерів по п’ятеро синів. ( руки і пальці )
3. Б’ють мене ціпами, ріжуть мене ножами,
За те мене отак гублять, бо всі мене дуже люблять. (хліб )
4. Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а навчає. ( книга )
5. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду,
На свою хорошу вроду. (калина )
Учитель: Молодці! Правильно відгадали загадки. На уроках ми будемо відгадувати багато загадок.
4.Дорогі діти! Ви найкраще багатство, краса і надія нашої держави,її майбутнє. Тож впевнено вирушаймо у Країну Знань! Вивчайте і шануйте славні традиції нашого народу, збагачуйтесь глибокими і міцними знаннями. Здобувають їх щоденно напруженою працею. Краще, якщо ми всі будемо дружити і допомагати один одному. Давайте сплетемо разом український віночок дружби.
Учні по черзі виходять до дошки, прикріплюють квітку із своїм ім’ям, утворюючи вінок.
5.Учитель: Хто ви діти?
5 учень Українка я маленька,
Україна – моя ненька,
В неї щира я дитина,
Добра, щира та єдина.
6 учень Українець я маленький,
Україна – край рідненький
Вірний син я свого роду –
Українського народу.
7 учень Ми є діти українські,
Хлопці і дівчата,-
Рідний край наш – Україна,-
Щедра ї багата!
Учитель: Діти, вчиться так, аби вами пишалися батьки і друзі, школа, рідне місто, наша держава. Нехай за роки навчання розвинуться ваші здібності, таланти, здійсняться мрії, а серце наповниться любов’ю до Батьківщини.
8 учень Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, як трави і води…
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
9 учень Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну…
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Учитель: Наш перший урок закінчився. Сьогодні вас привітають з початком навчання ваші батьки, друзі, родичі, сусіди. Із вдячністю приймайте їх поздоровлення. На все добре! До побачення.
Урок у 2 класі
Тема: Знання потрібні для життя,
Для України майбуття.
Мета: Формувати в учнів інтерес до навчання, уміння здобувати знання; розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати патріотизм, бажання приносити користь для країни.
Обладнання: ілюстрації про школу, таблиці, плакати, прислів'я та приказки про знання, розум, книги.
Хід проведення
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, мети уроку.
- Сьогодні, в ході проведення уроку, спробуємо знайти відповіді на питання:
• Де здобуває людина знання?
• Чи потрібно вчитися?
• Як навчатись протягом всього життя?
• Яку роль відіграють знання в житті людини, країни?
III. «Де здобуває людина знання».
1. Побудова таблиці «Де здобуваються знання» (коментар учнів)
Родина Школа, учитель
Знання
Книги
Телебачення, радіо Комп'ютер, Інтернет
2. «Гарно того вчити, хто хоче все знати».
Цікавинки про історію виникнення школи.
Школа, виявляється, дуже давня. Вона з'явилася ще в стародавні часи, коли стародавні греки називали її «схоле».Школи відвідували тільки хлопчики вільних родин. Великий грецький філософ Платон був першим вчителем, який організував навчання в місці, яке називав «академією». Термін навчання складав 3-4 роки.
Давні школи розташовувалися на майданчиках, де тренувалися військові або проводилися паради. Майданчики ці називалися гімназіями. Пізніше Аристотель назвав свою школу ліцеєм. Цікаво, що в Німеччині школи почали називати гімназіями, у Франції — ліцеями, а шотландська школа — академія. Всі ці три назви збереглися до наших часів. Жодна зі шкіл не була схожа на сучасну. Це були місця для дискусії.
Пізніше почали навчати школярів грамоти. Римські школи були схожі на сучасні. Неслухняних і лінивих учнів у школах сікли різками.
Більше 100 років школа стала схожою на сучасну, де вивчалися різні науки. За Конституцією України всі діти йдуть 1 вересня до школи, щоб отримати знання і отримати повноцінну середню освіту.
Всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи,
Тим, ким в дитинстві мрієш буть.
Н. Красоткіна
3. «Книга вчить, як на світі жить»
1. Ланцюжок загадок.
Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а говорить.
Що мовчить, а розуму вчить?
Будемо з нею довіку
Жити-дружити.
Хто ж~ то така
В світі щаслива,
Мудра, правдива
І жартівлива ?(книга)
- Народна мудрість говорить: «Книга - це віконечко, через який увесь світ видно». За всі віки життя людство зібрало у книги знання, відкриття, досвід, свої мрії. У книгах написано про все. 1 учень. Бо книга - це вчитель, добрий друг вона,
Завжди порадить щиро й допоможе.
В ній людства мудрість зібрана земна,
Тому вона —усе на світі може.
2 учень. Це знань могутнє й чисте джерело,
Що не міліє - повниться з роками!
І як би там людині не було,
А мудра книжка завжди поруч з нами.
3 учень. В часи тривог і зоряні часи,
Коли від щастя хочеться літати
Як промінь світла, книгу в світ неси;
Щоб мудрість в серці й світлий розум мати.
Н. Красоткіна
- Які бувають книги? Назвіть свої улюблені книги. Які книги ви прочитали нещодавно?
2. Гра «Мікрофон». «Дорога нам книжка кожна, нам без книг ніяк не можна» Давайте пригадаємо і назвемо правила поводження з книгою.
• Брати книгу чистими руками.
• Не перегинати сторінок.
• Не класти в книгу інші предмети.
• Користуватися закладками.
• Не читати під час їжі.
• Обгорнути книгу, щоб довше служила.
3. Продовжити прислів'я.
Розум без книги, як ... (птах без крил).
Золото добувають із землі, а знання ... (із книг).
Хто багато читає, .... ( той багато знає).
3. «Книжок на цілім світі є багато»
Цікаве повідомлення «Хто написав першу енциклопедію»
Щоб отримати необхідну інформацію, ви часто звертаєтесь до енциклопедії. Слово «енциклопедія» з 'явилось у Греції і означало «інструкції на всі випадки життя». Уперше це слово ввів в англійську мову Сер Томас Еліот в 1538 році і розшифрував його як книга «що пояснює всі відомі науки і предмети». Слова розташовані в енциклопедіях в алфавітному порядку. А автори давніх книг - довільно.
Найдавніша енциклопедія написана у І столітті до н.е. в Римі Плінієм — давньоримським філософом. Вона називалася «Природна історія». 37 томів містили понад 20 000 статей. Цю книгу вважали цінною, бо видавали 43 рази аж до 1536року.
У 1743 році у Франції почала виходити ще одна енциклопедія, куди включені були статті Вольтера, Дідро, Руссо.
7.«Хто людей питає, той і розум має»
- Сьогодні ми з'ясували, що знання вам передають найрідніші люди: мама, тато, дідусі, бабусі. Адже вони поряд з вами з найперших днів вашого народження. Мами навчають вас норм та правил етикету, вчать, як готувати їжу; разом з татом навчаєтесь майструвати. А мудрі бабусі та дідусі були першими учителями з історії, бо безліч разів розповідали вам про історичне минуле країни, про дані часи, народні перекази та легенди.
Ви не повинні соромитись запитувати у старших, бо хто багато питає, той багато знає.
Розкажіть, чого ви навчилися у своїх рідних?(Розповіді дітей)
8. Учитель: «Минають дні, минають роки,
прогрес крокує повсякчас,
І вже НОВИНОЧКИ науки
Прийшли до школи і до нас.»
- А які саме? Спробуйте відгадати.
1. Є цей прилад в кожній хаті.
Що це можете сказати?
Для матусі серіал і футбол для тата
Може скринька ця чудова
Легко показати. (Телевізор)
2. Що за чудо-агрегат
Може робити все підряд
-Співати, грати, читати, рахувати
Та найкращим другом стати. (Комп'ютер)
3. По килимку звіря біжить,
То замре, то побіжить.
Килимок не покидає,
Що за звір, хто відгадає? (Комп'ютерна мишка)
- Ми пізнаємо нове за допомогою радіо, телебачення, інтернету, преси чи розмов з іншими людьми. В залежності від ситуації можна здобувати знання і випадково. З таким неконтрольованим навчанням трапляється отримати нехорошу, шкідливу інформацію. Не обов'язково все стане нам у пригоді. Ми можемо уникнути таких помилок, якщо підходити до навчання свідомо і контрольовано.
IV. «Навіщо потрібно вчитися?»
Роздуми учнів.
V. «Вік живи, вік учись»
- Дорогі діти, потрібно змиритися з фактом, що все наше життя є навчанням. Не зупиняйтесь на шкільних знаннях.
Прослухайте і запам'ятайте кілька порад «Як навчатись протягом всього життя» від професора Мудрика»
• Багато читай.
• Вивчай хоча б одну іноземну мову.
• Ходи в музеї, бібліотеки, на концерти, зібрання.
• Записуйся в різні гуртки, секції, школи.
• Багато спілкуйся з цікавими людьми.
• Користуйся комп 'ютером, інтернетом.
• Багато подорожуй.
• Коли виростеш, отримай водійські права і навчись керувати автомобілем.
- Які поради ви уже виконуєте? (Відповіді учнів)
VI. Підсумок. «Навчання - світло, йдіть до нього,
Шлях шукайте свій, свою дорогу.»
1.Навчання робить нас корисними для суспільства. Люди, що не мають знань, умінь, стають тягарем для себе, для родини та для країни. Я впевнена, що ви вивчитесь, отримаєте професію і будете займатись улюбленою справою, чим будете корисними для держави в цілому. Тоді наша Україна стане багатою, процвітаючою. В усі часи знаходилися освічені люди, які
Відомі поети та письменники: .. Відомі педагоги: (Антон Макаренко, Василь Сухомлинський, Ш. Амонашвілі)
Відомі спортсмени:(Андрій Шевченко, Яна Клочкова, Кисельов –штангіст)
1 учень. Знання на собі не носити,
Вони поведуть вас в життя,
Навчать і покажуть, як жити,
Відкриється вам майбуття.
2 учень. Як будеш цей скарб зневажати,
Життя не пробачить тобі.
І підеш стежками блукати,
Почнеш докоряти собі.
Л. Мишура
2. Складання колективного вірша.
Школа всіх нас пригортає
І, як мати, ЗАХИЩАЄ.
Тут вчимося ми й ростемо,
По країні знань ІДЕМО.
Дай знання нам, школо-мати,
Щоб усе могли ми ЗНАТИ.
Бо знання - велика сила,
Що дає людині КРИЛА.
І дає людині світло,
Щоб її душа РОЗКВІТЛА.
Сонечка без знань нема,
А вночі - одна ПІТЬМА.
А хто грамоти уміє,
Той чудово жне та СІЄ.
Хто завжди книжки читає.
Той усе на світі ЗНАЄ.
А хто має вже освіту,
Той побачить більше СВІТУ.
Бо освіта прехороша,
А знання - найлегша НОША.
Тож ніколи не лінуйся,
А учися і ТРЕНУЙСЯ.
Наполегливо навчайся,
Бути першим НАМАГАЙСЯ.
Треба всі науки знати.
Щоб в житті ПЕРЕМАГАТИ.
Бо знання — це зброя-диво.
З ними йди в життя ЩАСЛИВО.
Пам'ятай, дитино мила.
Що знання — найбільша СИЛА!
Знання потрібні для життя,
Для України МАЙБУТТЯ.
Н. Красоткіна
3. Виконання пісні про школу.
Основи здоров’я
Тема: Здоров’я сім’ї. Жінка. Чоловік. Мати. Батько. Братики. Сестрички. Соціальна роль жінки і чоловіка.
Мета: розширити знання про сім’ю як основний чинник здоров’я, формувати уявлення учнів про соціальну роль жінки і чоловіка, матері та батька; підвести дітей до розуміння того, що дівчатка – майбутні матері, а хлопчики – чоловіки, захисники; формувати у школярів переконання, що одна з найголовніших функцій сім’ї – продовження роду, народження і виховання дітей; розвивати вміння піклуватися про здоров’я – обов’язок усіх членів сім’ї, виховувати повагу до старших членів сім’ї, бажання спілкуватися з молодшими та піклуватися про них.
I. Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок основ здоров’я починаймо.
II. Мозковий штурм.
- Від чого залежить здоров’я людини?
- Що ви зробили сьогодні зранку, щоб бути здоровим? (зарядку, вмивалися, чистили зуби, снідали).
- Що ви зробите для здоров’я ввечері? (скупаємося, почистимо зуби, повечеряємо, погуляємо).
- Що може спричинити хвороби? (інфекції, мікроби).
- Як природа впливає на людину? (допомагає зберегти здоров’я).
- Щоб згадати природні чинники, які зміцнюють ваше здоров’я відгадайте загадки:
а) Голуба хустина, жовтий клубок:
По хустині качається, людям усміхається
(Сонце)
б) Чисте, напоєне запахом квітів.
Дихати без нього не можна.
(Повітря)
в) Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов, бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї жить не можна …
Тепер відгадайте, хто вона –
Ота звичайна рідина.
(Вода)
- Яка це природа? (нежива)
- Які цілющі рослини у лісі, полі, на городі нас оточують?
(діти загадують загадки)
1) На городі молода
Пишні коси розплела,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки
(Кукурудза)
2) Шкір має сім,
А сльози випускає всім.
(Цибуля)
3) Він довгенький, зелененький
Соковитий і смачний
Під листячком ховається,
З нами в жмурки грається
(Огірок)
4) Червона ягідка корисна,
Росте до землі близько.
(Полуниця)
5) Маленький, гіркий,
Цибулин брат.
(Часник)
6) Сидить Марушка
Уся в кожушках.
Зайці прибігають,
Кожушки знімають.
(Капуста)
7) Вона на сонці сонцем сяє
І родичів багато знає
Гарбузову господиню
Усі знають. Хто це?
(Диня)
8) Стою стрункий, високий
В зелених шатах я
І золотом прикрашена
Голівонька моя.
(Соняшник)
- Які з цих рослин, та ще відомі вам виділяють фітонциди? (Цибуля, часник, хрін, редис)
- Що таке фітонциди? (Це захисні речовини, що пригнічують, зменшують ріст бактерій, грибків, мікробів)
III. Усні відповіді учнів.
1) Розказати про Сонце – як природний чинник.
2) Розкажіть про важливий природний чинник – повітря.
3) Вода – один із чинників здоров’я
4) Які зони екологічного лиха ви знаєте? Які небезпечні заводи, підприємства, фабрики ви знаєте? У нашій місцевості?
(Чорнобильська зона, Криворіжжя, Донеччина, Крим – показують на карті)
Комсомольськ – гірнозбагачувальний комбінат, Донецьк – добувають вугілля, Кривий Ріг – залізна руда, Карпати – нафта, Крим – сіль, сода. У Кременчуці небезпечні заводи – сажовий з-д, нафтопереробний, КредМаш, КрАЗ, сталевар ний з-д.
(Будувати фільтри, насаджувати дерева, не вирубувати зелені насадження).
- Вчитель. 2 дні тому природа принесла людині неприємність. У Криму почався ураган, буря, а на Чорному морі утворився шторм. Хвилі досягали 5 метрів. Сильний вітер зламав дерева, зруйнував будинки, пообривав провода електромереж: 230 населених пунктів залишились без світла. На морі від шторму навпіл зламався танкер, що віз мазут, який забруднив море. Люди будуть збирати його, щоб очистити воду.
IV. Фізхвилинка.
- Добре те, що сонце світить! (Руки вгору)
- Добре те, що вітер віє! (Коливання дерев)
- Добре те, що це ось ліс (Присідають)
- Разом з нами ріс і ріс! (Піднімаються повільно)
- Добре те, що в нашій річці (Хвилі руками)
- Синя, не брудна вода! («Плавають»)
- І мене матуся рідна (Крокують на місці)
- Після школи зустріча. (Плескають в долоні)
- Добре гратися надворі (Плескають і розводять руками)
- Добре вчитися у школі (Сідають за парти)
- Добре плавати в ставу («Плавають»)
- Добре те, що я живу! («Я» - показують на себе, «живу» - вгору руки)
V. Вивчення нового матеріалу. Створення проблемної ситуації
Вчитель:
Ось перед вами, друзі, хата.
У ній є чотири кімнати.
А ось вам загадка моя: ’
Як тут розміститься 7Я? (сім’я)
Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні ми будемо говорити про сім’ю, бо це ще один чинник здоров’я.
Мета уроку: ми дізнаємось, які обов’язки всіх членів сім’ї, як треба піклуватись про здоров’я у сім’ї?
Мотивація: навіщо ми будемо вивчати цю тему?
– Щоб дізнатися про сім’ю, які сім’ї у наших товаришів, як вони працюють, відпочивають, щоб вчились допомагати у сім’ї, любили рідних.
VI. Розповідь вчителя
Сім’я – це найближчі для тебе люди. Усі сім’ї різні. Вони бувають великі і маленькі. У кожної свої правила. У сім’ї, де всі допомагають один одному, завжди пануватимуть добробут і здоров’я.
Продовжіть речення:
Моя мама …
Мій тато …
Бабуся – це мама …
Дідусь – це тато …
Прабабуся – це …
Прадідусь – це …
Вірш:
Щоб бути благородним,
Зберегти батьківський рід,
Бути близько до народу –
Знай, хто були бабуся й дід. (Б. Гірський)
Як звати ваших дідусів, бабусів, ким вони працювали?
VII. Обговорення ситуації.
– Прийшла до тетянки подружка Іра і почала голосно розповідати про новий мультфільм. Тетянка пошепки сказала: – Тихіше, бабуся відпочиває. Подружка відповіла: – То й що?
– Чи правильно вчинила подружка Іра? Чому? (Малюнок)
VIII. Робота в групах.
Кожна група отримує завдання з листками, на яких записані люди; підкреслити тих, хто може входити у сім’ю.
Картки: продавець із магазину, вчитель, матуся, тітка, сестра, вчителі школи, учні із твого класу, директор школи, тато, дядько, брат, медсестра, бібліотекар, бабуся, сусід, дідусь, двірник, кухарі з їдальні, водій із маршрутки, прабабуся, завучі школи, сусід по парті, прадідусь.
IX. Розповідь вчителя з елементами бесіди
Сім’я, мов сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця днів. У родині має панувати злагода і повага до близьких, взаєморозуміння і взаємоповага.
Чим ви можете допомогти в своїй сім’ї? (Допомогти мамі прибрати, готувати, піклуватися про молодших братів, сестер, доглядати за квітами, тваринами, сходити в магазин).
X. Розповідь 2-3 учнів про свої сім’ї з демонстрацією фотографій. (Виставлення оцінок)
XI. Продовження розповіді вчителя.
У сучасному суспільстві жінка має рівні з чоловіком права, але вона як і раніше, залишається охоронницею домашнього вогнища та більш слабкою фізично, ніж чоловік. Їй не під силу займатися важкою фізичною працею, тому жінки потребують допомоги і турботи чоловіків.
Як хлопчики нашого класу піклуються про дівчаток?
Хлопці! Ви – майбутні чоловіки і маєте поводитись як справжні лицарі: поступатися дівчатам місцем, не ображати їх, пропускати поперед себе до класу, допомагати їм. Але й дівчата мають бути чуйними, добрими, ніжними, не ображати хлопців.
Хто найрідніші люди?
Як можна по-різному назвати маму? (Матуся, ненька, мамуся, матінка…)
Тата? (батько, отець, панотче)
XII. Робота в підручнику с. 37. Самостійне читання.
XIII. Відповіді на запитання
На кого намагаються бути схожими діти?
Яка повинна бути жінка? (Добра, лагідна, охайна, трудолюбива…)
Дівчатка, що ви хочете навчитися від своєї мами?
Хлопці, що б ви хотіли навчитися від свого батька?
XIV. Робота в зошиті с. 19.
Розглянути малюнки, позначити, хто з дітей піклується про своїх молодших сестер, братів?
XV. Підсумок уроку.
Що повинно бути в сім’ї між її членами?
Розгадування кросворда.
с півчуття
п і дтримка
взає м одопомога
обов , язки
розумінн
я
Що найбільше сподобалось?
Гра «Розподіли обов’язки»
Якщо це обов’язок чоловіка – хлопчики піднімають руку, якщо жінки – дівчата.
Ремонтувати телевізор, готувати їжу, прибирати в кімнаті, народити дитину і годувати її, прибивати паличку, ремонтувати машину, прасувати, прати, копати город, пересувати меблі, пришивати ґудзики, зашивати одяг, в’язати, вкрутити лампочку.
XVI. Д/з: с. 35 – 35, перек., зош. С. 18 – 19.
Інтегрований урок математики і природознавства на
тему: « Таблиця множення на 5»,
проведений у 2 класі.
Учитель: Ковтун Олена Василівна
Тема : Закріплення таблиць множення і ділення на 2,3,4. Вивчення таблиці множення числа 5. Розв’язування задач
Мета: Закріпити знання таблиць множення і ділення 2,3,4, перевірити рівень оволодіння учнями навчального матеріалу,формувати вміння розв’язувати прості і складені задачі, використовуючи табличне множення, удосконалювати навички усного рахунку, уміння аргументувати свої думки, точно відповідати на поставлене запитання. Розвивати логічне мислення, увагу, математичну мову. Виховувати інтерес до рідного краю, любов та бережне ставлення до природи, допитливість, активність в роботі.
I . Організаційна частина
Вчитель: Встаньте, діти, посміхніться,
На сусіда подивіться –
Один одному вклоніться.
Будем гарно працювати,
Щоб знання міцніші мати.
Учениця: До чарівної країни
Вирушаєм я і ти
Ми не будем лінуватись –
Будем добре працювати –
Швидко досягнем мети.
II.Тема, мета, мотивація уроку.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо вивчені раніше таблиці множення і ділення. Вивчимо нову таблицю множення на 5, будемо розв’язувати приклади і задачі.
Мотивація уроку.
- А навіщо нам вивчати таблицю множення на 5?Людям яких професій потрібні таблиці множення і ділення?
III.Актуалізація опорних знань.
1.Слова вчителя: Нарешті, зима починає видихатися... Пішли холоди з заметілями кудись далеко, а все частіше виглядає тепленьке сонечко і радує всіх своїм теплом. У повітрі пахне весною, радістю і ще чимось таким дивовижно ніжним і надзвичайним, що хочеться на вулицю, на природу. Але Зима не хоче просто так піти, вона підготувала нам складні завдання, з якими я впевнена ви справитесь.
2. Мозковий штурм
- Як називаються числа при додаванні? Як знайти перший доданок? Як називаються числа при множенні? Як знайти другий доданок? Як знайти 1 предмет? Що означає знайти половину, третину, чверть? Як називаються числа при діленні? Що значить збільшити НА? Зменшити У? збільшити У?
3. – Щоб виконати добре наступне завдання, треба згадати прикмети весни.
( Учні називають прикмети весни)
- Зима підготувала математичний диктант.
Завдання для математичного диктанту.
- Знайти половину від числа 12
- Число 3 збільшити у 6 раз
- Знайти суму чисел 7 і 7
- Число 16 зменшити у 2 рази
- 17 збільшити на 3
- Знайти третину від числа 27
Перевірка математичного диктанту.
( Запитання для учня : Як називаються числа при відніманні? Як знайти Р прямокутника.)
Завдання для обох варіантів. ( 1 варіант – збільшити кожну відповідь на 2,
2 варіант – зменшити кожну відповідь на 2)
( Додаткові запитання : Як знайти 2 доданок?Як знайти Р квадрата? Р квадрата? Р рівностороннього трикутника?Що означає слово « кожний»?)
Перевірка додаткового завдання.
4. – Зима побачила, що ви справились із завданням і потихеньку починає відступати. Що може бути чарівнішим, ніж пробудження природи! Набухають бруньки, з’являються липкі зелені листочки на деревах, вистромлюються з землі перші квіти — а це така радість, таке щастя!
Учні старших класів нашої школи вирішили посадити дерева біля школи.
5. Розв’язування задач ( усно)
1 ряд – 4дерева
7 рядів - ? дерев
4 * 7 = 28(д.)
Відповідь: 28 дерев посадили у 7 рядах.
4 хлопчики – 32 дерева
1 хлопчик - ? дерев
32 : 4= 8 (д)
Відповідь : 8 дерев обкопав 1 учень
I. Вивчення нового матеріалу
1. -Все живе радіє весні. І твоє серце наповнюється натхненням, радістю і щастям. Дивовижна пора року, неповторна, адже кожен новий день виповнений подіями, ти тільки придивись, прислухайся... У всьому дивовижна гармонія і злагодженість. Така сама гармонія і злагодженість у таблиці множення на 5.
- Музична таблиця множення на 5.
- Таблиця множення на 5 має багато таємниць, які ми сьогодні відкриємо.
Як ви гадаєте, на скільки збільшується кожна відповідь у цій таблиці? Іншу таємницю відкриє нам дослідник таблиці множення на 5. ( Учениця розкриває 2 таємницю: Кожні перші 2 числа змінюються так: 2 перші цифри 1, 2 другі числа 2, 2 треті числа 3, 2 четверті числа 4. А другі числа змінюються так: 0, 5, 0,5…)
V.Фізхвилинка
V.Узагальнення й систематизація опорних знань.
1.Розв’язування задачі
З тепленької, прогрітої ніжним сонечком землі, на світ з’являються чарівні квіти, і радують нашу душу дивними і неповторними кольорами і формою. Учні молодших класів теж будуть допомагати озеленювати нашу школу.
Учні 2 – Б кл – 8 рядів – по 5 кв.
Учні 2 – В кл. – 30 кв.
Учні доповнюють задачу, щоб вона розв’язувалась у 2 дії. ( треба поставити фігурну дужку)
Записують розв'язування. 1 учень записує на дошці.
2.Закріплення таблиці множення на 5
Гра « Хлопай – топай»
Я буду називати приклад із таблиці множення на 5. Якщо відповідь закінчується на 0 ви- хлопаєте, якщо на 5 – топаєте.
5 * 3, 5 * 6, 5 * 9, 5 * 2, 5 * 4, 5 * 7
3.-Існує такий вислів « Знаю, як свої 5 пальців» Що він означає? ( дуже добре знати)
-Скільки у нас трудолюбивих пальчиків? Учні покажуть на пальцях, як вони запам'ятали таблицю множення на 5.
4. Знаходження периметра прямокутника
- Квіти ростуть на ділянці прямокутної форми. Давайте знайдемо Р ділянки із сторонами
5 м і 3 м ( Р = (5 + 3) * 2 = 16 м )
V.Логічні задачі
- Весною просипаються різні комахи. Відгадайте загадки про комах і подумайте, які комахи корисні? ( відео – загадки)
- Назвіть корисних комах.
- У 1 бджілки 2 крильця. Скільки у 5 бджілок? (10) Одна мураха має 6 лапок. Скільки лапок у 5 мурах? (30) Сонечко має 7 крапочок. Скільки крапочок у 5 сонечок? (35)
VI.Офтольмологічна пауза. Зарядка для очей
Ми читали, писали, весну закликали.
І очі дітей втомлені стали.
Їм слід відпочити. Тож зробим зарядку.
Сідайте зручніше й усе по порядку:
Очі закрили. Ви бачите ніч?
Відкрили, закрили, ще раз повторили.
Тепер подивіться то вправо, то вліво,
Вгору та вниз. Ще раз повторімо.
Дивіться, малята, йде весна з - за хмар,
А гляньте, на носі не всівся комар?
І знову очима ведіть вправо, вліво.
Усі відпочили? Берімось за діло.
VII. Гра « Встав математичні знаки»
-У чарівну музику весни щодня вплітаються нові звуки, дивовижні мелодії та маленькі виконавці, і створюється неповторна чарівна симфонія, яка звучить над весняний світом і наповнює серце людини ніжністю, радістю і любов’ю.
Пташки прилетіли, до нас у клас залетіли, побачили приклади і склювали знаки дій, бо думали, що це зернята.
( учні вставляють потрібні знаки)
VIII.Підсумок уроку
Вчитель: А в природі вже пахне весною,
Аромат той приємний для всіх.
Білий сніг не лежить вже горою,
А джерельцем співочим побіг.
Щоб очистити землю й омити,
Та прокласти шляхи для весни.
Хоч зима й завертає сердито,
Та весна вже приходить у сни.
Учениця: Йде весна-королева по світу
І співає на всі голоси,
Та заквітчує землю прогріту,
Творить дивні картини краси.
IХ. Домашнє завдання
Знайти всі числа , яких немає у таблиці множення. Провести дослідження. Знайти цікавинки у вивчених таблицях.
У чудовий, рідний край
Йде зимовий Миколай!
Виховний захід, проведений у 2 - Б класі
Учитель: Ковтун Олена Василівна
Поглибити знання дітей про зимові свята нашої місцевості.
Розвивати образне мислення.
Прищеплювати любов і повагу до нашого народу, його традицій та обрядів.
Розширити кругозір дітей, збагатити знаннями про святого Миколая.
Розвивати пам’ять, увагу, творче мислення.
Розкрити поняття любові до ближнього, добродійства.
Відтворити обряди проведення свята Миколая, показати їх красу, виховувати бажання впроваджувати і оберігати народні звичаї, розвивати усне мовлення, викликати у дітей бажання робити добро, виховувати почуття любові до традицій рідного краю.
1. Відео – презентація « Свято Миколая»
2.Ведучий 1
Дорогі діти! Хто не знає святого Миколая? Малий і старий знає про нього. Щороку приходить він у кожну господу з миром і дарунками. Для маленьких стає чарівною казкою, коли невидимо з’являється вночі і кладе під подушку такі бажані гостинці. Виростають діти – і добра казка зникає, а Миколай залишається.
Наслідуймо добро і вчинки Миколая! Нехай це свято стане для нас святом Милосердя, святом Доброти, Прощення, Любові до ближніх.
3. Вірші віршів
1 учень:Що нині за днина,
Що нині за свято,
Що сюди зібралось
Так гостей багато?
2 учень: Знаю, що за днина,
Знаю, що за свято.
То прийшли Вкраїні
І нам честь віддати.
3 учень: Всім нам честь віддати,
Бога привітати,
Про Святого Миколая
У цей день згадати.
4 учень: За вікном сніжок летить,
Вітром завіває,
Тож спішіть усі до нас
На свято Миколая!
5 учень: Ну, а хто сюди прийшов,
Раді вас вітати
Веселіться і радійте
На нашому святі.
4. Ведуча 2 Жив колись давно на світі десь у Азії юнак,
Роздавав дарунки дітям , той багатий одинак
Бідним дітям у потребі , дарувати він любив
Аж Господь Вседобрий в небі Миколая полюбив.
Став єпископом всезнаним Миколай і чемно жив.
Особливої пошани він у Бога заслужив.
Запитав Господь: « Що хочеш за свої заслуги ти?»
Хочу , Господи, я хочу раз на рік на Землю йти.
Завітати в кожну хату, всіх вітати знов і знов,
Чемним дітям роздавати подарунки за любов.
І отак щоразу, діти, Вам щороку Бог дає:
Миколай мандрує світом – подарунки роздає.
Ведучий 1
Нічого не бракувало малому Миколі – ні одежі, ні їжі. Та він був сирота, мама вмерла рано, за нею і тато. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Він часто виходив на вулицю погратися з дітьми. Це були діти небагатих батьків. Микола їх жалів, але не знав, як допомогти. Був у Миколи старий учитель. Одного разу вони читали Святе Письмо: «Коли ти робиш добро, нехай твоя правиця не знає, що робить лівиця…» - Як це розуміти? – запитав в учителя замислений Микола. – Коли ти робиш добро іншому, то не треба про це голосно всім розказувати. Краще не хвалитися своїми добрими вчинками.
Ведучий 2
Стояла глибока осінь. Миколка знав, що багато дітей у їхній околиці живуть бідно, у голоді і холоді. От родина старого Олександра. Мати хвора, в Петруся немає взуття, а мала Софійка вранці збирала на дорозі гілочки, щоб було чим затопити в печі. Увечері Миколка тихо, щоб слуги не бачили, подався до комори. Набрав у торбинку борошна, налив пляшечку олії, набрав повні кишені яблук, відшукав у своїй скринці пару нових шкарпеток. Все це склав у велику торбину і сховав під ліжком. Коли вдома всі поснули, він тихенько пробрався до Олександрової хати і поклав там торбину. Вранці старий Олександр не міг натішитися щедрими подарунками. Але хто це міг зробити? Кому дякувати? З того часу Микола часто робив такі дарунки бідним сусідам. Люди молили Бога за невідомого, який їм допомагає. Та ніхто не здогадувався , що то був Микола. Миколині слуги стали помічати , що зникають харчі, одяг. Стали пильнувати. Одного разу, коли Микола склав торбинку і вийшов із подвір'я його побачив слуга. Тоді й стало відомо всім, хто піклується про бідних.
Ведучий 1
Минули роки. Микола виріс, вивчився, став священником. Усе своє добро роздав бідним людям і служив їм, як тільки міг. За це Господь дав йому силу творити добро ще більше. Коли Микола помер , його причислили до святих.
6-и й у ч е н ь
Пісню слави заспіваймо
Щирим серцем нині враз,
Миколая зустрічаймо
В цей святий величний час.
7-и й у ч е н ь
Що він несе у своїй торбині?
Багато гарних забавок
Несе чемненькій він дитині,
А для нечемних — жмут різок.
8-и й у ч е н ь
За ним спішать і янголята,
Тримають книги у руках.
Що, де, кому з нас треба дати —
Написано у тих книжках.
9-и й у ч е н ь
Святий наш, добрий Миколаю,
На тебе ждемо вже давно,
Що даси нам, про це не знаєм,
Та просимо Тебе одно:
10- ий учень
Ти нашим родичам дай сили,
Щоб виховати нас могли,
Щоб тої втіхи ще дожили,
Щоб доросли їх діточки.
11-и й у ч е н ь
А всьому нашому народу
Ти добру долю принеси,
Усяке зло й лиху пригоду
Від України відверни.
12-ий учень
А нам в здоров'ї дай зростати,
Завзяття й сили нам надай,
Щоб ми з руїн могли підняти
І звеселити рідний край.
13- ий учень
Маємо чого радіти,
Добре знаєте ви, діти!
Долетіла до нас вість,
Що до нас в дорозі гість.
14-ий учень
Хто це? Кожен пам’ятай!
Це святий наш Миколай!
Діточок він всіх згадає,
Їм дарунки посилає,
Він вже близько, вже іде,
Наша пісня хай гуде!
6.Пісня дітей про Святого Миколая.
Ведучий 1
Ми говорили, що в дитинстві Микола зустрічався з нужденними, голодними. Він тяжко сприймав чужу біду, бідність. Хлопець змалечку щиросердно молився Богові, просив добра і справедливості. Миколай вів благочестивий спосіб життя, був добродієм, мав жертовну любов до ближнього. Його дядько був єпископом у Малій Азії і Микола ще змалечку віддався служінню Богові.
Коли його батьки повмирали, то Микола продав маєток, а гроші роздав бідним та вбогим людям і пішов у Палестину. На батьківщину він повернувся вже священиком і служив в церкві, а згодом став архієпископом. Під час гонінь християн, його кинули до в’язниці.
На старості літ він став ченцем.
Ведучий 2
Миколая ще за життя вважали угодником Божим. Він творив багато чудес і його називали Чудотворцем. Сильна молитва Миколая врятувала його та супутників , які пливли на прощу, від погибелі – Він втихомирив збурене море. Зцілював калік, сліпих, недужих, рятував засуджених на страту. Але найбільшою його заслугою була любов до Бога. Він незмірно любив людей, вірив у них і цінував їх, особливо піклувався про дітей. Завдяки його доброчинності Всевишній взяв його на небо і подарував Миколаєві вічність.
15 –ий учень
Святий, щедрий Миколай
Йде щороку в рідний край.
В кожну хату, в кожен дім
І несе дарунки всім.
16- ий учень
Добрим є він для людей,
Для усіх – усіх дітей!
А його щедроти й ласка
Для нас є, як справжня казка!
Бо приходить він тоді,
Коли темно на землі.
17 –ий учень
Тихо – тихо в дім прийде,
Подарунки покладе,
Навіть сліду не лишає,
Хоч і кожен із нас знає,
Що відвідує всяк раз
Миколайко усіх нас.
18 –ий учень
Тож його усі славімо,
В добрі – мирі всі живімо!
О, все щедрий Миколай,
Нам у всьому помагай!
19- ий учень
Святий Миколаю, я тебе благаю:
Принеси нам дари з небесного Раю.
Прийди, не барися, щедрий Миколаю,
Бо тебе щорічно, святий виглядаю.
Щоденно в молитвах тебе прославляю.
7.Сценка
Мати збирається на роботу. Розмовляє з двома своїми дітьми:
- Донечко, синочок, мені треба іти на роботу. Завтра свято Миколая, ви будьте слухняними, вивчіть уроки, приберіть у кімнаті, помийте посуд. А слухняним діткам Миколай принесе подарунки, неслухам різочки.
- (Мати іде на роботу)
- Дівчинка бере книгу, починає читати, а до хлопчика підбирається чортик.
- Чортик: - Кинь книжки, це так сумно вчити уроки. Давай краще побігаємо.
- Хлопчик кладе книжку і стрибає з чортеням.
- Дівчинка: Брате, допоможи мені прибрати в кімнаті.
- Чортик підмовляє хлопчика і він каже сестрі, що в нього болить рука, нога. Дівчинка підмітає сама, брат знову грається з чортеням. Дівчина просить брата допомогти помити посуд, але хлопець за научанням чортеня обманює, що болить голова.
- Дівчина все робить сама. Повертається мама, чортик зникає. Мама з’ясовує , що хлопчик нічого не робив. Хлопчик починає плакати і говорити , що до нього не прийде святий Миколай і він залишиться без подарунка. Мамі і сестрі жаль хлопчика.
- Мама: Це добре, синок, що ти зрозумів. У тебе є можливість виправитися. А Миколай бачить у кожній дитині добре і обов’язково приходить до кожної дитини несе подарунки.
8.Відео мультфільм
9.Вчитель проводить гру
Давайте, діти, доведемо, що ми виховані та чемні. Я буду казати речення, якщо ви згодні зі мною, то відповідайте хором «Це все я, це все я, це компанія моя», а якщо не згодні – мовчить.
- Хто співає, веселиться і роботи не боїться?
- Хто із вас таких хороших, на каток іде в галошах?
- Хто із вас, скажіть лишень, знає віршів і пісень?
- Чи багато тут у нас невмивак є серед нас?
- Хто із вас, скажіть лишень, на зарядці день у день?
- Хто найбільш із вас сумів з річки виловить корів?
- Хто пройти ладен півсвіту, Миколая щоб зустріти?
10. Ведучий 1
Дивиться з неба святий Миколай на людей, серце його радіє. І коли, хто хоче дістати подарунок, своєю поведінкою та навчанням заслужив це, Миколай неодмінно підкаже про те батькам. А десь високо в небі тієї ночі чути срібні дзвіночки. То на санчатах їздить Миколай і заглядає в кожне віконце, чи не обминув якої дитини? Переїздить із хмарки на хмарку. Дзвіночки ніжно теленькають. Старий місяць весело усміхається в засніжені вуса.
Він знає, що цієї ночі і всі мають бути щасливими. І ті , що дарують і ті, що подарунки роблять. Бо найбільше щастя в житті робити добро.
11.Вірші учнів
20 – ий учень
Сипле сніг, сипле сніг.
У теплій кожушині
Святий Миколай йде по хмарині
Рій алголів за ним іде
Подарунків ківш несе.
21 – ий учень
У дитячий край щасливий
Йде весела вість,
Що коником білогривим
Їде з неба гість.
22 –ий учень
Дарів він несе багато,
Повні санки.
Радість буде в кожній хаті,
Бо в них забавки.
23 –ий учень
Їде, їде гість багатий
У дитячий край.
Хто цей гість? Ви відгадали?
(Всі разом) Святий Миколай!
12.Входить святий Микола:
- Мир цьому дому й усім, хто в ньому.
Мир і щастя вашій хаті,
Щоб були усі багаті,
Щоб біда вас обминала,
Тільки радість звеселяла.
- Вітаю вас, діточки! Мені розказали мої янголи, що на зле вас чорти підмовляли, та ви їх молитвою повідганяли і чемно зустріли мене цього року.
- Гарно вчіться, все трудіться,
Зранку, ввечері моліться!
Любов в серці щиру майте,
Старих, малих поважайте.
Хай поміж вас буде любов,
А через рік прийду я знов.
(«Святий Миколай» роздає подарунки)
- От настав прощатись час,
Залишаю вже я вас.
Будьте добрі й завжди щирі,
Живіть в злагоді і мирі.
Мамі й татку помагайте,
Менших себе не чіпайте.
Вчителям у поміч будьте,
І мене ви не забудьте.
Швидко мчиться часу лік,
Знов прийду я через рік
На велике, світле свято.
З Миколаєм вас, малята!
13. Відео про святого Миколая
Урок української мови
Тема: Звертання у спонукальних реченнях. Розділові знаки при звертання.
Мета: Розширювати знання учнів про звертання у спонукальних реченнях, виробляти вміння правильно вживати слово звертання в усному і писемному мовленні, формувати вміння розрізняти розповідні, питальні та спонукальні речення, правильно інтонувати і ставити відповідні розділові знаки в кінці речень, виховувати повагу до людей праці, доброзичливість і любов до мами.
1. Організація класу.
Дзвонить дзвіночок: Дзелень, дзелень!
Сміється сонце, збудився день.
Кличе дзвіночок: Бім-бам! Бім-бам!
Урок розпочати час школярам!
2. Повторення вивченого матеріалу. 4 учні на картках!
А) Перевірка д/з (впр 96);
Б) Мозковий штурм!
Прочитати кожне речення. Яке воно за метою висловлювання? Який знак треба поставити?
Чим окремі речення відрізняються від тексту? Які речення бувають за метою висловлювання? Які розділові знаки ставляться в кінці речень?
З переплутаних букв складіть тему уроку:
В А З Е Р Т Н Я Н З В Е Р Т А Н Н Я
3. Повідомлення теми і мети уроку.
4. Мотивація уроку.
Навіщо, на вашу думку, ми вивчаємо цю тему? (Відповіді учнів)
5. Каліграфічна хвилинка.
Якщо сядемо красиво
То напишемо на диво –
Чисто, рівно красиво.
1, 2, 3, 4, 5 – починаємо писать.
Ручку вправо поверніть,
Зошит гарно покладіть
І рівненько напишіть.
С С с с си со ос сп ус ас ст се
Син синок синочок синівський
(Які це слова? – Споріднені. Хто називає так лагідно хлопців? – Батьки.)
Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу.
(В. Симоненко)
(Без ком. – Чи все правильно записано? – Чого не вистачає? Чому треба поставити коми?)
6. Вивчення правила на с. 49.
7. Самостійна робота (усно), впр 101.
Знайдіть звертання, як на письмі вони виділені?
8. Фізхвилинка.
1, 2 – всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
3, 4 – нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
5, 6 – всі веселі,
Крутимось на каруселі.
7, 8 – в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
9, 10 – відпочили і за парти дружно сіли.
9. Коментоване письмо.
Впр. 102. Списати речення із звертанням, підкреслити звертання, пояснити розділові знаки.
I уч.: Спи, мій малесенький, спи, мій синок.
II уч.: Спи, моя пташко, то вітер завив.
III уч.: Геть, розбишако, в далекі степи!
IV уч.: Спи, моя ластівко, солодко спи!
V уч.: Спи ж, мій малесенький, годі гулять.
10. Робота в парах.
Впр. 103 (усно)
Скласти речення із звертанням зі словом брат. (I ряд – спонукальне, II ряд – розповідне, III ряд - питальне).
Брате, допоможе розв’язати задачу.
Брате, ти допоміг мені розв’язати задачу.
Брате, ти допоможеш мені розв’язати задачу?
11. Казкова зупинка.
Впр. 104 (знайдіть звертання). Із якої казки?
– Телесику! Телесику!
Приплинь, приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити!
(Івасик Телесик)
– Не їж мене, зайчику-побігайчику,
Я тобі пісеньку заспіваю.
(Колобок)
– Гей, Круть, гей, Верть, ідіть до мене.
(Півник і двоє мишенят)
– Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята.
(Івасик Телесик)
– Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти їла, чи пила?
(Коза-дереза)
– Приходь, Журавлику, приходь, лебедику. Я тебе пригощу.
(Лисичка та Журавлик)
(Популяризація українських казок)
12. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Яку тему ми вивчали? Що найбільше сподобалось? Запам’яталось? Що нового дізнались?
– Як на письмі можуть виділятися звертання?
– Навіщо нам треба знати матеріал про звертання?
Сюжетно-рольова гра
– Зверніться до сусіда, попросіть олівець чи ручку. Назвіть звертання. Як виділити на письмі?
Д/з: впр. 105 (підкреслити звертання), вивчити правило.